Sailfish Shootout Live Scoring provided by CatchStat

Top Boat Overall 

RankTeamPoints
1 Marine Specialties 240.00
2 Cana Sportfishing 120.00
3 Boston Whaler 370 100.00
4 Miller Time III 100.00
5 Daddy's M 55.00
6 Meet Hog 50.00
7 Aqua Dziak 45.00
8 The Beast 45.00
9 Reel Rowdy 30.00
10 Total Vision 25.00

The Overall Boat Award standings are calculated according to the assigned point structure of each fish category. A team can win all four places within a fish category but only the team’s best two placements within a fish category on the final board will count towards the Overall Boat Awards.
Fish category assigned points structure for Overall Boat Award:
WAHOO: 1st = 110pts, 2nd = 65pts, 3rd = 60pts, 4th = 50pts
DOLPHIN: 1st = 100pts, 2nd = 55pts, 3rd = 50pts, 4th = 45pts
TUNA: 1st = 80pts, 2nd = 50pts, 3rd = 45pts, 4th = 40pts
KING: 1st = 45pts, 2nd = 30pts, 3rd = 25pts, 4th = 20pts

CatchStats

Team Count 26
Angler Count 143
Dolphin Count 79
King Mackerel Count 6
Wahoo Count 9
Bigeye Tuna Count 0
Blackfin Tuna Count 4
Yellowfin Tuna Count 0
Fish per Team 3.77

FishLog 

TeamAnglerSpeciesCatch Time
Bad To The BoneHaley WatsonDolphin5.29.16 05:42:20
Bad To The BoneHaley WatsonDolphin5.29.16 05:42:09
Bad To The BoneHaley WatsonDolphin5.29.16 05:41:31
Total VisionPhil StephenDolphin5.29.16 05:33:17
Total VisionShane MurrayDolphin5.29.16 05:32:52
Total VisionRob EvansDolphin5.29.16 05:31:46
A Salt CatWilliam Moody, IIIDolphin5.29.16 05:31:03
The BeastCaroline ShawDolphin5.29.16 05:30:42
The BeastJamie WintersDolphin5.29.16 05:30:25
Reel RowdyDewey SeibertDolphin5.29.16 05:30:01
12345678910

Wahoo Category 

RankTeamAnglerWeight
1 Marine Specialties Hunter Carr75.10
2 Marine Specialties Connor Sikorski56.50
3 Marine Specialties Brandon Risley51.60
4 Boston Whaler 370 Dale Cox40.40
5 FL Ortho Team/Heavy Hitter Weston Hollmann25.90
6 Reel Rowdy Nolan McLean24.70
7 FL Ortho Team/Heavy Hitter Nate Bucker21.10
8 D.T.M. Randall Smith19.90
9 FL Ortho Team/Heavy Hitter Scott Paul15.40

Dolphin Category 

RankTeamAnglerWeight
1 Miller Time III Kip Miller27.60
2 Daddy's M Gary Lavallee27.10
3 Meet Hog John Meak26.60
4 Aqua Dziak Ronny Yanpolski26.20
5 Aqua Dziak Carl Gerhardt25.50
6 Miller Time III Max Miller25.10
7 Bad To The Bone Haley Watson24.70
8 My Escape Sony Spano24.40
9 Miller Time III Max Miller24.10
10 Freddy 2 Jeff Hinkle23.80
12345678

King Mackerel Category 

RankTeamAnglerWeight
1 Marine Specialties Connor Sikorski46.90
2 Reel Rowdy Callahan Hood45.90
3 Total Vision Pat Houghs28.30
4 Marine Specialties Hunter Carr27.30
5 FL Ortho Team/Heavy Hitter Weston Hollmann25.40
6 My Escape Scott Schmoell15.00

Tuna Category 

RankTeamAnglerWeight
1 Cana Sportfishing Jason Eastwood18.20
2 Boston Whaler 370 Jacob Grilley16.10
3 The Beast Matthew Ryan15.60
4 Cana Sportfishing Ian Eastwood15.00

Top Lady Angler 

RankAnglerPoints
1 Pat Houghs28.3
2 Haley Watson24.7
3 Jodi DeSoto23.3
4 Jamie Winters20.6
5 Caroline Shaw18.2
6 Kim Shaller16.7

Top Junior Angler 

RankAnglerPoints
1 Connor Sikorski56.5
2 Weston Hollmann25.9
3 Max Miller25.1
4 Michael Pistritto22.2
5 Wyatt Rathbun18.3
6 Ezekial Bucker17.1
7 Walker Hollman15.8
8 Matthew Ryan15.6

Overall Points Winner 

RankTeamPoints
1 Marine Specialties 245.00
2 Aqua Dziak 105.00
3 Meet Hog 100.00
4 Reel Rowdy 80.00
5 The Beast 80.00
6 Bad To The Bone 45.00